Veľmi aktuálnou témou v spoločnosti je téma nútenej migrácie, xenofóbie, antisemitizmu. Týmto témam sa v rámci workshopu venovali žiaci 9. A a 9. B triedy. Workshop, ktorý žiaci absolvovali pod názvom „Rozhodovanie“, viedli lektori organizácie Post Bellum, ktorá sa zaoberá dejinami 20. storočia. Lektori počas workshopov, prostredníctvom zážitku, ukázali žiakom postupnú premenu spoločenského života v období 30. rokov 20. storočia v Československu i na Slovensku. Workshop žiakom priblížil, ako sa vplyvom politických zmien zmenil aj život mladého židovského dievčaťa Evy. Žiaci ako príslušníci politických strán rozhodovali o prijatí zákonov, museli viesť ďalšie dôležité životné rozhodnutia. Vciťovali sa do emócií osudov ľudí, postihnutých tou dobou.
Cieľom workshopu bolo poukázať na princípy fungovania demokracie, ale i vzostup antisemitizmu a xenofóbie v spoločnosti. Žiaci by mali pochopiť migráciu ako fenomén, ktorý sprevádza ľudstvo už od samého počiatku. Vyskúšali si, aké je to byť človekom, ktorý je nútený opustiť svoj domov, môžu to porovnať so súčasným pohľadom na utečencov.
Deti by si mali uvedomiť, že medzi ľuďmi je dôležitá toleranciu a znášanlivosť, bez ohľadu na národnosť, rasu, vierovyznanie. Zbaviť sa predsudkov voči príslušníkom iných národností, rás, náboženstiev. Postaviť sa proti xenofóbii, rasizmu a šikane! PaedDr. Judita Nagyová