Žijeme v dobe, keď na naše deti číha čoraz viac nebezpečenstiev – internet, vzťahy medzi žiakmi v kolektíve, medzi opačnými pohlaviami, deťmi a rodičmi, sociálne rozdiely a s nimi súvisiaca závisť, ktorá často končí agresiou, vzájomným slovným či fyzickým ubližovaním prípadne aj ubližovaním samému sebe. Neraz je učiteľ a často aj rodič v situácii, keď si nevie dať rady, nevie pomôcť, usmerniť a často pri dobre mienenej rade dieťa zareaguje práve opačne – uzavretím sa do seba alebo si vybíja svoje emócie na iných. Práve preto sme sa rozhodli zorganizovať 4 besedy s cieľom uviesť žiakov do „ich“ sveta prostredníctvom nestrannej osoby – lektorky, ktorá žiakov zaujala natoľko, že sa sami zapájali do diskusie a rozprávali o svojich problémoch.
Témy besied boli dôsledne vybrané, aby oslovili danú vekovú skupinu žiakov. U našich druháčikov sme sa zamerali na zvládanie negatívnych emócií, vyrovnávanie sa s hnevom, závisťou a akceptovaním druhých. Ozrejmili sme im pojmy šikanovanie, rasizmus, extrémizmus a podstatné je, že pochopili, že všetci, bez rozdielu na vieru, pohlavie, reč, či farbu pleti, sme si rovní. Pre žiakov 4. ročníkov sme vybrali besedu na tému "Si on-line" o nástrahách číhajúcich na internete, zabezpečení a zaheslovaní rôznych účtov napr. mailovej schránky, o opatrnosti či nevhodnosti používania sociálnych sietí v ich veku, stráženie súkromia, nastavenie ochrany účtu a závislosti na on-line hrách.
Žiaci na vyššom stupni, ktorí prechádzajú do obdobia puberty a s ňou súvisiacim konaním viac pod vplyvom hormónov než rozumu, sme sa snažili vysvetliť zmeny na ich tele, zmeny nálad, vyrovnávanie sa s množstvom problémov medzi chlapcami a dievčatami v sérii besied pod názvami „Dospievam“ a „ Medzi nami dievčatami - Čas premien“ venovaných dievčatám v 6. a 7. ročníkoch. Pani lektorka bola z aktivity žiakov a ich otvorenosti milo prekvapená a odchádzala od nás s pocitom dobre vykonanej práce ...
RNDr. Tatiana Macáková
